
- Julkaistu: 05.02.2025
- Kesto :
- Minimimäärä:
12.-18.8. Norjan Hurmaavat Lofootit
* Kesäkuinen matkamme täyttyi ennätysajassa, elokuussa nyt toinen matka Lofoottien upeisiin maisemiin **
Lumihuippuiset tunturit, kirkkaat vuonot, turkoosi meri, vehreät laaksot, idylliset kalastajakylät.
Aikoinaan jo viikingit kutsuivat Pohjois-Norjan saaria ja Lofootteja jumalten saariksi, maisemien kauneuden vuoksi – tule sinäkin kokemaan tämä luonnon kauneus. Perillä yövymme yhden yön Scandic Sortlandissa ja kaksi yötä Å:ssa, aivan Lofoottien saariryhmän kärjessä. Täällä näet kauneimmat maisemat. Käymme Lofooteilla myös mm Viikinkimuseossa ja kalatehtaalla.
Matkanjohtajana: Matti Ranta-Krenkku
Tule mukaan nauttimaan Norjan upeista kesämaisemista!
Matkaohjelma
Pidätämme oikeuden ohjelman ja aikataulun muutoksiin.
Tiistai 12.8.|
Aamu alkaa aikaisin Virttaa-Turku-Loimaa-Tampere-Parkano-Jalasjärvi-Kurikka- Laihia-Vaasa (alustava reitti). Matkalla sopivasti taukoja, lounas päivällä. n. klo. 18.00-19.00 majoittuminen Kemissä.
Matkanjohtaja/oppaamme on mukana Turusta alkaen. Päivän ajo noin 820 km.
Keskiviikko 13.8. |
Aamiainen hotellissa, ajo reittiä Tornio- Pello-Pajala-Kiiruna-Björklinden (noin 490 km). Matka jatkuu halki pohjoisimman Ruotsin suurtunturialueen. Illaksi saavutaan Björklindeniin, yöpyminen ja illallinen Hotel Fjälletissä.
Torstai 14.8.|
Aamiainen, lähtö hotellilta kohti Norjan Lofootteja ja upeita maisemia. Matkalla näemme Tjelsundin sillan ja ajamme läpi useiden tunneleiden. Näemme pieniä kalastajakyliä, kristallinkirkkaita vuonoja ja alppimaisia tuntureita! Majoittuminen alkuillasta Scandic Sortlandiin hotellin, illallinen hotellilla. Norjassa ajetaan useiden tunneleiden läpi sekä vuonoja ylittäviä siltoja pitkin. Nautitaan upeista maisemista.
Perjantai 15.8. |
Aamiainen ja lähtö kohti Lofoottien kärkeä. Vierailemme Borgin kylässä sijaitsevalla viikinkimuseolla. Se on arkeologisten löytöjen perusteella rakennettu muinainen päällikön talo. Matala, nurinpäin käännettyä venettä muistuttava muhkea rakennus on kiehtova kohde. Museossa eletään viikinkiaikaa: työnäytökset valaisevat, miten viikingit valmistivat tarvekaluja ja vaatteita, myös ruokaa valmistetaan ajan hengessä. Vierailu ja lounas Viikinkikylässä.
Illaksi ajamme Lofoottien kärkeen Å:hon ja majoitumme Rodbuer kalastajamajoihin. Rodbuer ei ole perinteinen hotelli, joten pientä seikkailumieltä mukaan, käy katsomassa kuvia www.arodbuer.no. Majoittuminen huoneistossa. Huoneistoissa on kahden hengen makuuhuoneet ja yhteiset muut tilat. Huoneistoja on joko niin että 4 hlöä/ 6 hlöä majoittuu, kuitenkin kaikilla on erilliset kahden hengen makuuhuoneet. Tilat ovat viihtyisät ja suht tilavatkin.
Lauantai 16.8. |
Aamiainen ja päivän retkelle lähtö bussilla. Värikkäät talot, upeat maisemat ja kaikkialla läsnä oleva meri lumoavat vierailijan. Lofoottien kärki on maisemallisesti henkeä salpaavaa. Päivän aikana kuulemme tarinaa niin menneestä kuin nykyisestäkin saari-elämästä. Lofooteilla on upeita uimarantoja- käydään siis uimassa, otathan uikkarit mukaan! Å:ssa majoitumme jo tuttuun majapaikkaan.
Sunnuntai 17.8. |
Aamiaiseväät mukaan, hotellilta lähtö klo 07.30 laivarantaan. Laiva-aikataulu Moskenes-Bodo klo 7.00-12.00. (aikataulu tarkentuu vielä) Bodosta matka jatkuu bussilla Arvidsjauriin (Ruotsi) majoittuminen hotelli Laponia.
Lounas päivällä. Päivän ajomatka n. 380 km. www. hotell-laponia.se
Maanantai 18.8. | Aamiaisen jälkeen bussi suuntaa kohti Uumajaa, laiva Wasaline lähtee klo. 12.00 Uumajasta ja saapuu Vaasaan klo. 17.00. Laivalta poistumisen jälkeen matka jatkuu kotia kohti ja Turussa takaisin ollaan puolenyön jälkeen. (ajomatka noin 690 km). Laivalla nautitaan yhteinen saaristolais-bufee ruokailu.
Majoitus
* 1 yö hotelli Scandic /Kemi (www.scandichotels.fi/hotellit/suomi/kemi/scandic-kemi)
* 1 yö hotelli Fjället / Bjorkliden Ruotsi www.bjorkliden.com
* 1yö hotelli Scandic Sortland / Sortland Norja www.scandichotels.no/sortland
* 2 yötä ÅRodbuer www.arorbuer.no
* 1 yö Arvidsjaur hotel Laponia (Ruotsi) www.hotell-laponia.se